خدمات پرستاری

خدمات پرستاری به مجموعه وسیعی از مراقبت های پزشکی می گویند که توسط فردی متخصص بر روی بیماران، کودکان و سالمندان انجام می گیرد. بسیاری از افراد بیمار، نیاز به خدمات ویژه پزشکی پس از جراحی ها یا در هنگام آسیب دیدگی های جسمی دارند که این آسیب دیدگی می تواند به صورت آسیب ها و امراض ارتوپدی، انواع زخم ها، بیماری های گوارشی و … باشد. سالمندان نیز به اقتضای شرایط خویش نیاز به مراقبت های تخصصی دارند که کهولت سن سبب بسیاری از آن ها است. بسیاری از کودکان نیز نیاز به پرستاری دارند که نیازمند مهارت به خصوص در زمینه ارتباط با آن ها می باشد.

خدمات پرستاری باید در درجه نخست احساس ایمنی را در فرد بر انگیزد. زیرا تا زمانی که شخص نیازمند به خدمات پرستاری، احساس امنیت و آرامش نداشته باشد، نمی تواند همراهی و همکاری لازم را با پرستار انجام دهد. همچنین پرستار باید صبر و حوصله و آرامش کافی برای برقراری ارتباط با شخص نیازمند به خدمات پرستاری داشته باشد. این ویژگی ها نیازمند داشتن مهارت های رفتاری و خصیصه های اخلاقی برجسته، علاوه بر دانش پزشکی می باشد.

خدمات پرستاری در منزل عموما قیمت مناسب تری نسبت به قیمت مراقبت از بیمار در بیمارستان یا سالمند در خانه سالمندان دارد. همچنین برای بیمارانی که در بیمارستان بستری هستند و نیاز به همراهی آشنا به مراقبت های پزشکی دارند یا برای افراد بستری در آی سی یو و … خدمات پرستاری انجام می پذیرد.

نیاز به مراقبت های پزشکی و خدمات پرستاری در دو صورت احساس می شود. یک دلیل درخواست خدمات پرستاری، نیاز به فعالیت هایی مانند تزریقات، تعویض پانسمان، فیزیوتراپی، کاردرمانی و … می باشد. این خدمات به علت تخصصی بودن، از عهده بسیاری از افراد در منزل بر نمی آید و نیازمند دانش پزشکی ویژه است. گاهی خدمات پرستاری شامل اقدامات عمومی تری مانند گرفتن فشار، دادن داروها، کمک به استحمام، راه بردن و کمک به حرکت کردن و موارد فراوان دیگری است که از عهده سایر افراد خانواده بر می آید ولی به دلیل داشتن مشغله های زندگی پر سرعت کنونی، از توان و زمان بندی کاری و شخصی زندگی دیگر افراد خانواده خارج است. در چنین شرایطی استفاده از خدمات پرستاری بهترین گزینه برای شخص و افراد دیگر خانواده می باشد.

خدماتی که پرستار به بیمار یا سالمند یا کودک ارائه می نماید نسبت به سایرین کیفیت بسیار بالاتری دارد زیرا او به این کار، با دید حرفه و بخشی از تعهد شغلی خویش نگاه کرده و این امر را با کیفیت بالاتری انجام خواهد داد.